Сушени портокалови резени, във фурна
Всяка година изсушаваме портокалови корички, но тази решихме да се впуснем в едно по-сложно приключение. Взимаме ви с нас, да подготвим сушени портокалови резени. Това може да е лесно начинание, ако разполагате със сушилня за плодове.
Тъй като ние нямаме такава, а и не всеки у дома има, решихме да намерим начин това да се случи в домашната фурна.
Сушени портокалови резени като декорация
Портокаловият аромат е емблематичен за зимните дни и трапеза. Носталгично поглеждаме към времето, когато поставяхме портокалови кори върху печката. Подтикнати от желанието за натурални и изчистени декорации, посягаме към портокалите. Те биха ни помогнали за природна, естествена, ароматна и семпла украса. Сушени резенчета могат да се използват в направата на:
- венци;
- аранжировка на маса;
- свещи;
- коледни орнаменти;
- декорация за подаръци.
Подготовка
Информацията, за този процес, е разнообразна. Поради тази причина проведохме наш “експеримент”. Набавихме си портокали* и ги измихме добре.
* Не обичаме да разхищаваме хранителни продукти, особено вкусни, сочни цитруси. Съветваме, да използвате портокали, които предварително сте дегустирали и смятате, че са прекалено кисели, сухи, неприятни за консумация.
Следва процесът на рязане, който направихме с нож за филетиране на риба (не ни съдете строго). Трябват ви възможно най-тънки и еднакви парчета, с непрекъсната кора. Ако имате машина за равно рязане, може да я използвате. Дебелината на нашите парчета не надвишава 3мм.
Съвет: Нещо, което пропуснахме в нашите опити, а смятаме, че ще помогне, е да подсушите добре резенчетата. Поставете кухненска хартия върху кръгчетата и притиснете. Така ще отнемете малка част от влагата, която така или иначе трябва да се отстрани, в процеса на сушене. Възможно е да спести време.
Ароматизиране
При изсушаване, в портокалите остава слаб цитрусов аромат. Ако искате да подсилите коледните ухания, поръсете парчетата с канела. Може да използвате и друг аромат, според вашите вкусове. Внимавайте с продуктите, които използвате. Ако ще декорирате плато с храна, то е важно да използвате само аромати и продукти от хранително-вкусовата индустрия.
Изсушаването
Вземете под внимание характеристиките на фурната. Важно е да знаете, че всяка фурна е различна. Най-ниските градуси, които поддържа нашата са 50°C. През цялото време, изсушаването се извършва с включен вентилатор + долно и горно затопляне.
Опит 1
Наредихме портокаловите шайби в тава, върху хартия за печене. Поставихме канелени пръчици, за аромат. Целяхме изсушаването да се случи възможно най-бързо.
Стартирахме с най-ниската температура, която поддържа фурната ни, а именно 50°C.
Поради нетърпение и желание да достигнем крайния резултат, последва повишаване до 100°C, но за не повече от 5 минути. Половин час фурната работи отново на 50°C. Обърнахме резенчетата, защото забелязахме, че под тях се задържа влага. След това увеличихме температурата на 100°C, отново за 5 минути. В този момент няколко, от по-тънките резенчета, започнаха да променят рязко цвета си. Фурната продължи на 50°C още около 40 минути. През това време извадихме най-малките, защото част от тях бяха изгорели.
От тази партида, получихме сполучливо изсушени 2-3 големи парчета. Малките бяха стигнали до овъгляване. Всички парчета претърпяха визуална промяна на цвета, както на кора, така и на вътрешност. Миришат на канела, но не са резултатът, който търсим.
Целият процес отне около 90 минути, но високата температура не се отрази добре на изсушаването.
Опит 2
Въоръжихме се с търпение и решихме да променим тактиката. Наредихме резенчетата директно върху решетката на фурната. По този начин топлината ще преминава по-добре през парчетата и ще ги изсуши по-равномерно. Включихме фурната на 50°C (отново с вентилатор) и я задържахме в продължение на 3 часа. Веднъж обърнахме портокаловите шайби, защото леко се извиваха по решетките. Може да се каже, че това беше много по-сполучлив опит. 80% от резенчетата бяха изсушени добре, с изключение на няколко по-дебели (те биха се изсушили допълнително на въздух или за още 30 мин. във фурната). Цветът им се запази и, с удоволствие, можем да отбележим мисията за успешна.
Опит 2 | Опит 2 | Опит 1 | Опит 1 | Опит 1 |
Парче – 4 мм, сушено на 50°C, за 3 часа | Парче – 3 мм, сушено на 50°C, за 3 часа | Парче – 3 мм, сушено на 50°C + 10 мин х 100°C за 90 мин. | Парче – 3 мм, сушено на 50°C + 10 мин х 100°C, за 90 мин. | Парче – 2 мм, сушено на 50°C + 10 мин х 100°C, за 80 мин. |
Останали са малки неизсушени зони. | Идеално изсушено. | Идеално изсушено, с лека промяна на цвят. | Частично изгоряло. | Изгоряло. |
*От значение, за изсушаването, е и радиусът на всяка шайба.
*Фурната работи с вентилатор около 3 часа, без прекъсване. Преди да предприемете сушене на портокали, преценете дали фурната ви ще издържи този процес.
Надяваме се тази статия да ви послужи и да не направите нашите грешки. Доволни сме от нашето проучване и експеримент, защото разполагаме с, разнообразни по цвят, сушени портокалови резени. Готови са да ни служат в творческите коледни проекти. Следете нашата ХОБИ категория.