вторник, януари 14, 2025
Идеи за дома

Каква зимнина да си подготвим

Човечеството винаги се е стремяло да запази възможно най-много от продукцията си за зимния сезон, когато източници липсват. Днешно време и наличието на големи хранителни магазини сведоха тази липса до минимум. В снежен ден можете да се снабдите с екзотичен плод и не визираме само мандарини по Коледа. Едни са се поразглезили, или просто нямат време за зимнина, докато други подготвят разнообразни зимнини с домашна реколта. Имаме идеи и за двата типа хора.

Идеи за зимнина 

Туршия

Класическия буркан с туршия! Рецептите са разнообразни, зеленчуците също. Това, което е константно, е нуждата от магическа марината, да превърне тази зимнина в кралицата на зимната трапеза. Една туршия може да съдържа чушки, зеле, моркови, карфиол, зелени домати и други. В маринатата преобладават сол, захар, оцет и  ароматни подправки. Традиционни семейства винаги пазят своя рецепта за туршия и я предават през поколенията. 

Кисели краставички 

Познати са в различни краища на света и са много обичан специалитет. Берете дребни корнишони, избирате марината, малко лук и черен пипер и сте готови! Очевидно рецептата се нуждае от доста оцет, за да отговаря на името си, но ние ще ви предизвикаме. Ако сте любители на пикантните вкусове, можете да добавите кръгчета люта чушка в буркана. Кисели краставички, с лека лютивина, ще “изпият” много весели питиета в приятна компания.

Компот

Тази техника за съхранение на плодовете се е практикува от дълги години. Името идва от френската дума за варени плодове, каквото и всъщност е компотът. Варени плодове и много сок. Кайсии, сливи, ягоди, дюли. Въпрос на вкус е какви плодове ще подберете. Избирате буркан, нарязвате плодовете, заливате със захарен разтвор и в общи линии имате компот. Днес във хранителните вериги се продават и компоти от тропически плодове. Голямото количество захар превръщат компотите в доста калорична напитка, но имено захарта е запчатаващият агент, който ги съхранява през цялата зима.

Сладко

Ароматното сладко можете да си направите отново с разнообразни плодове. Тук, за разлика от компотите, се изисква повече подготовка. Плодовете се нарязват, след което се поръсват със захар или друг подсладител. Плодовете пускат сок, който на котлон се редуцира до лепкава и сладка смес. Много обичана, намазана на филия или в палачинка! Има рецепти и за сладка, без добавена захар, но както казахме, именно захарта помага за дългото консервираме, а ако тя не присъства бурканчетата с райска смес трябва да се консумират бързо. Можете да потърсите рецепти за сладко с подсладители.

Лютеница

Любимата лютеница! Едросмляна, ситна, пикантна – това са много от богатите разновидности на тази зимнина. Нивото на  ангажираност е много голямо, а продуктите се обработват внимателно и търпеливо. Изпичане и обелване на чушки и подготовка на доматен сок са само малки стъпки към крайния продукт. Не всеки би имал желанието и времето да се отдаде на подготовката на лютеница, но в миналото това е било любимо семейно занимание. А повярвайте ни, ароматът от прясна лютеница и горещ хляб са невероятна комбинация. Уви, основните рецепти за тази зимнина са значително калорични. Съдържат много олио, захар и сол.  Все пак, лютеницата може да се намери и като вариант за диабетици.

Кисело зеле и туршии с естествена ферментация

Подготовката на кисело зеле си е цяла наука. На помощ идва естествената ферментация и микроорганизми. Днес с тази технология главно се приготвя зеле, но по този начин са се съхранявали и други зеленчуци. В тази марината има само вода и сол, а подготовката не включва дълга термична обработка на продуктите. Така те съхраняват и част от полезните си качества. Естествено имате ангажимент за разбъркване на маринатата и катализиране на ферментиращите процеси. Туршия, от този тип, може да се твърди, че е по-полезна от останалите.

Сушени плодове

Технологиите се развиват. Вече всеки дом разполага с богат арсенал от домакински уреди. Сушилнята за хранителни продукти е една от тях. С тази машинка можете да изсушавате различни плодове и зеленчуци (някои могат дори и месо). Процесът отнема няколко часа, но не е задължително да стоите до уреда или да вършите каквото и да е.  Сушенето на плодове се е практикувало и в миналото, но по по-примитивен начин. Въпреки това резултатът е питателна зимнина.

Замразени зеленчуци и плодове

Това е много пренебрегвана зимнина и може да се хареса на хората, които нямат време за друго. Когато разполагате с чушки, царевица, грах, ягоди, можете спокойно да ги съхраните във фризера. Плюсовете са, че изваждате точно такова количество, каквото ви е необходимо.  Разпределете ги в торбички и се радвайте на зеленчуци и плодове през целия зимен сезон. Това предложение може да се сметне и за най-здравословното, защото голяма част от полезните вещества се съхраняват в храната.

Снимков материал: Pexels

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *