5 вечнозелени растения в градината
Вечнозелените растения придават цвят на градината през цялата година. Все пак ако искате да отглеждате вечнозелени растения директно в градината си, а не в саксия, преценете ветровитостта и зимните климатични условия. В световен мащаб има много видове вечнозелени растения. Те варират според размер, форма и нюанси. А можем да ви уверим, че нюансите не са само в зелено.
Условия
Според особеностите на различните видове, зависи и поносимостта им към екстремни климатични промени – студ и жега. Прочетете за вашето вечнозелено растение и неговите нужди, преди да го оставите на снега. Информирайте и за всички изисквания, свързани с напояване, почва, грижи.
Пространство за засаждане на вечнозелени растения
Вечнозелените иглолистни гори, са съхранили грамадни дървета. Преди да се сдобиете с малко растение, преценете имате ли място за неговата вече израснала вариация. Дърветата и дори храстите, могат да превземат много голяма площ от градината ви. Също така и ще правят голяма сянка. Добрата новина е, че се създават нови разновидности на храсти, които да останат малки и компактни, идеални за жив плет и дори да бъдат засадени в саксия.
Туя
Туята е много разпространен вечнозелен храст, който може да бъде оформен, според нуждите на пространството. Туите произлизат от семейство, което включва 5 сорта.
Листата на туите са вечнозелени и специфични за вида си. Туята, поради съдържанието си на специфични вещества спомага освежаване на въздуха.Туите са много подходящи за засаждане в комбинация с други храсти, като образуват интересни фигури. Зимните условия не плашат този храст, но ако се очакват продължителни снеговалежи, клоните на растенията се връзват към стъблото, внимателно без да се нараняват. Друга практика е обличането на цялото растение в конопена “дреха”. Това предпазва клоните от начупване, когато вали сняг по тях, също така предпазва растението от мразовити ветрове.
Лъжекипарис
Това е сходен вид със туите, все пак заедно са от семейство кипарисови. Кипарисите могат да достигнат големи височини. Бодличките се различават при младите и зрелите индивиди и именно те са основната разлика със споменатите им роднини – туите. Имат овални шишарки. Лъжекипарисите са подходящи за придаване на разнообразни форми, като могат да се поддържат и като нисък объл храст.
Сребрист смърч
Един много красив и впечатляващ представител на иглолистните. Игличките му са сребристо-синкави. Този впечатляващ индивид няма да порасне в градината ви, така както би се издигнал в природата. За сметка на това, не трябва да се притеснявате за смърча, през лютите зимни дни – той е много издръжлив. Поради конусовидната си правилна форма, сребристият смърч е много предпочитан за коледно дърво. А ние ше добавим, че тази прелест не трябва да бъде отсичана, за този повод.
Юниперус/ Хвойна
Хвойната е разпространена в България и планинските дребни екземпляри са познати и под името “смрина”. Вечнозелените бодлички не могат да скрият плода на растението, който може да бъде зеленикав, син, лилав или червен. Хвойновите плодове са източник на храна за птици и други диви животни. Ние също ги използваме, под формата на чай, масло и др. От древността, се смята, че хвойната има благоприятно въздействие върху организма. Това вечнозелено растение може да се отглежда и в домашната градина, като почти не се нуждае от подрязване.
Евонимус / Чашкодрян
С произход от Източна Азия и Хималаите, се замисляме, че чешкодрянът трябва да е много издръжлив представител на вечнозелените растения. И това е така за повечето от видовете. Те са студоиздръжливи, растат най-добре на места защитени от вятъра, с достатъчно слънце и плодородни почви. Родът Евонимус съдържа над 100 вида листопадни и вечнозелени дървета, храсти и пълзящи растения. Листата са разположени по двойки, едно срещу друго. При подходящи условия тези растения цъфтят, но тяхната красота си остават багрите на листата.
Това са нашите предложения за вечнозелени растения.
Снимков материал: Pexels