вторник, януари 14, 2025
АктуалноИдеи за дома

Рециклиране на вестници и списания по 6 начина

Вестниците, в миналото, са били незаменима част от всяко домакинство. Те са се четяли, след което са били преизползвани с разнообразни функции – от покривка за маса, до шапка. Въпреки, че дигитализацията и новините в “мрежата” заместиха хартиените издания, все още има любители на класическия вестник. Посещавайки различни вериги магазини, също можете да се сдобиете с брошури, които след разглеждане се чудите какво да направите. Да не подценяваме и списанията, които са гланцирани, пъстри и ако сте колекционер, със сигурност ще се шокирате от нашите предложения за тяхното преизползване. Да се впуснем в рециклиране на вестници и списания:

1. Почистване

Винаги можете да използвате стари вестници за почистване на прозорците. Това е класически метод, познат от далечни времена, когато купчината вестници, във всеки дом, беше колкото табуретка. Освен прозорци, можете да почиствате и различни мазнини и петна.

2. За защита

Можете да използвате стари вестници и списания като предпазна подложка, при работа с бои и други смеси, които биха навредили на повърхностите. Все пак е препоръчително да подложите няколко слоя с вестници, защото хартията по-лесно би пропуснала течности. С хартиено тиксо и вестник, можете да облечете мебелите си, при ремонт.

3. В градинарството

Ако имате проблем с плевелите, покрийте цветните лехи с вестник и ги намокрете с вода. Върху тях сипете малко компост или почва. Хартията е биоразградима и не би навредила на почвата ви. А в крайна сметка ще задуши и блокира плевелите. При пикиране на различни разсади, също се слагат парченца вестник, в саксиите, които да намалят развитието на плевели.

4. Опаковане

Нямаме предвид само да увивате чупливи предмети във вестник. Това е също една много добра, стара класика, която се практикува и до днес. Ние ще ви предизвикаме да използвате листовете на вестници и списания като основна опаковъчна хартия. Превръщаме рециклиране на вестници в изкуство. Залепете няколко листа от списание или разгънете интересна страница на вестник. Опаковайте подаръците, като добавите контрастна панделка, или семпла канапена връв. Добавете сухи билки за да подсилят близостта с природата. Импровизация, рециклиране и някоя интересна новина върху подаръка. Със сигурност близките ви, биха били впечатлени.

5. Срещу намачкване

Добре смачкан вестник приема формата, която му дадете. Ако напълните ботуши и обувки с вестници, те по-трудно биха се деформирали. Този подход се отнася и за чанти и други изделия, които при сгъване получават безвъзвратни чупки.

6. Подпалка

Да, това е очевидно. Макар и някои гланцирани брошури и списания да не са добри приятели на огъня, вестниците са чудесен материал за разпалка. Организирайте си сгънати листове, в близост до барбекюто, но на достатъчно сухо място, че да се запази тяхната горимост. За хората, които се отопляват на дърва, вестникът си остава фаворит!

Заключение за рециклиране на вестници и списания

Преди да пристъпите към рециклиране, не забравяйте да се възползвате от основната функция на вестниците, а именно да ги прочете. Дори два пъти. Споделете и със семейството. Отдайте уважение към трудещите се журналисти и издателства за направата на завършения продукт. Ако все пак сте решили, че трябва да ги изхвърлите – направете го разделно.

Снимков материал: Pexels

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *