Животински видове, обитаващи градината
Кои са най-често срещаните животински видове, които обитават градината ви?
Отговорът на този въпрос може да бъде много субективен. Все пак зависи от климатичните условия и географското ви положение. Тъй като сме „BG може“, ще разгледаме най-честите обитатели на българските градини. В тази статия няма да описваме домашните животни, а дивите животински видове (не, котката на съседите не е включена). Дори само за различните части на България, в двора могат да дойдат различни животинки.
Ако градината ви отговаря на условията от статията Превърнете градината в благоприятно място за животни, то вие със сигурност срещате много и различни животинки в двора. Летящи, пълзящи, скачащи. Дневни и нощни. Да, природата рязко се променя през различните части на деня и докато сутрин се чува работливо жужене, то вечерта е на по-потайните ловци. Преди да си представите сцена от сафари, да се върнем в българския двор и какво можем да намерим в него.
Насекоми
Пчелите се трудят още от сутринта в градината ви, ако сте им приготвили вкусен прашец. Цветята могат да привлекат и други насекоми, като пеперуди и оси. Мравките и калинките са по-тихи, така че за да ги намерите, трябва да се вгледате повече. Може да срещнете различни видове бръмбари и щурци. Срещата с едри представители на богомолките и скакалците е леко шокираща. И докато вторият лакомо може да похапне от растенията ви, то богомолката ще ви помогне в борбата с малки вредители по тях. Понякога не толкова красивите животински видове, са най-полезни.
Ще включим и досадните мухи и комарите, които въпреки всичко са част от градинската екосистема.
Ето кои са полезните насекоми, които обитават градината ни.
Земноводни и влечуги
Жабите са любители на влажни и сенчести места. Ако разполагате с алпинеум или езерце с лилии, те със сигурност ще обикнат двора ви ( дори и вие да не ги обичате толкова). Наред с тях, под камъните и по стените може да срещнете безобидни гущерчета. Те се хранят с насекоми и ако има от едното, е логично да привлечете и другото. В някои зони на България може на гости да дойде тритонът.
Птици
Те биха поостанали, само ако сте им осигурили къщичка, храна или приятна баня. Врабчетата и лястовичките ще навестяват градината, търсейки насекоми. Ако имате дървета в двора, може да чуете и кълвач. Напълно е възможно да забележите и други пойни птици.
Червеи
Може да не ги виждате, но те са там и се грижат за почвата ви. Най-чест обитател на градината е дъждовният червей, който старателно прокопава канали в почвата, обогатявайки я с кислород. Със сигурност, ако започнете да копаете, ще срещнете други червеи и различни ларви.
Охлюви
Без значение малки или големи, те са в тревата, катерят се по някоя саксия, преминават пътеката, навсякъде са. Градината не би била пълна без тези обитатели.
Дребни бозайници
Ако сте в горски регион, е напълно възможно да ви гостува катеричка. Таралежите се срещат и във все по-урбанизирани региони, стига да има храна и начин да преминат в двора. Излишно е да ви плашим с наличието на мишлета, но е възможно градината ви да е гостоприемна за тях. Прилепите излизат да ловуват вечер и са желани посетители на двора. Техният принос за борба с вредителите е значителен в световен мащаб.
Други животински видове
Отново ще споменем, че животинските видове зависят от климатичните условия и географското положение. Възможно е да получите навестяване от по-екзотични влечуги или земноводни (дъждовник). Малко хора знаят, че в България има и скорпиони, които обитават сенчести места. В планинските райони, могат да дойдат диви зайци, сърнички и други горски животни, ако градината ви ги е привлякла с ресурси.
Напълно е възможно да сме пропуснали някое животинче. А според някой може да сме прекалили с видовете. Ако отглеждате домашни любимци е много вероятно да не кипи толкова богат див живот върху моравата ви. Животните пазят територията си и уещат, когато са в опасност.
Снимков материал : pexels.com/@blooddrainer/