Видове интериорен дизайн, които са винаги актуални
Замисляли ли сте се в какъв стил е декориран вашият дом? Ние обикновено, си харесваме конкретна мебел и се опитваме да я съчетаем по форма или цвят с останалите в пространството. Вероятно и вие не си давате сметка за стилистиката на вашия дом и към коя категория интериорен дизайн спада. Всъщност, това си е цяла наука и дизайнерите трябва да са запознати с тенденциите и стиловете в интериорния дизайн.
Да разгледаме най-разпространените стилове в обзавеждането и да ги разграничим по цветови комбинации, аксесоари и усещането, което носят.
Традиционен дизайн
Този стил е винаги на мода. Удобен, класически и непретенциозен. Той е вдъхновен от по-стари и по-класически европейски стилове, но това не го прави остарял. В пространството се чувства топлина и приветливост. Всяко нещо е на мястото си, а мебелите, цветовете и материалите са добре познати. Това, че стилът е класически не означава, че не може да се надгражда и развива. Със сигурност съвременните дизайнери биха пречупили традициите през призмата си, биха добавили по-смели цветове или елементи.
За да се доближите до този интериорен дизайн:
- Заложете на класически топли дървесни тонове;
- Важна е симетрията и лесната експлоатация на пространството;
- Неутралната цветова палитра е за предпочитане, както и земните тонове;
- Елементи като райета, каре и цветя са подходящи;
- Класическите аксесоари ( покривки, свещници, вази) ще подпомогнат за уютното усещане.
Модерен дизайн
Стимулирано от епохата на модернизма и нейното движение, Модерният стил възниква през 20-те години на миналия век. Името му може да звучи подвеждащо и парадоксално за някои, защото този дизайн не е никак нов и не трябва да се бърка с актуалните тенденции на текущата епоха. Модерният интериорен дизайн е доста специфичен, а за негов основоположник се смята известния немско-американски архитект Лудвиг Мис ван дер Рое. Говорим ли за модернизъм, то минимализмът е от значение. Характерни са естествените материали, а цветовият подбор – монохромен.
За да се доближите до този интериорен дизайн:
- Използвайте неутрални и малко цветове;
- Не претрупрайте пространството с аксесоари;
- Изчистени линии и семпло обзавеждане;
- Липса на безпорядък;
- Естествена светлина.
Индустриален стил
Все по-разпространен и налагащ се, както в публични здания, така и удома.
Оголени архитектурни елементи, колкото се може повече тухли, дърво, метал. Много често се използват и рециклирани материали. Аксесоарите са нестандарни, таваните високи и въпреки, че се залага на тъмни нюанси, то индустриалният дизайн е чудесен за всякакви помещения. Метални, висящи лампи, греди минаващи през тавана и колко прекрасно би изглеждала стената с тухли. Разбирате на къде бием.
За да се доближите до този интериорен дизайн:
- Заложете на дървени елементи;
- Метални елементи;
- Тухли;
- Комбинирайте черно, кафяво или сиво според вашите вкусове;
- Направете закачалка от метални ВиК тръби, или нещо нестандартно и рециклирано;
- Мебели от палети могат идеално да допълнят този дизайн.
Скандинавки стил
Сигурни сме, че сте срещали това понятие, защото все повече вериги мебелни магазини категоризират артикулите си по този начин. От името е ясно, че произходът на дизайна е от скандинавските страни. И тук имаме чистота и минимализъм. Възниква в средата на миналия век и оттогава е еталон за функционалност, но не за сметка на красотата.
За да се доближите до този интериорен дизайн:
- Използвайте много естествено и изкуствено осветление;
- Не затрупвайте пространството с аксесоари;
- Подберете нежни и изчистени цветове, като бяло и сиво.
- Светла подова настилка;
- Подбирайте мебели с високи, семпли крака и монохромен декор.
Надяваме се вече по-лесно да успявате да идентифицирате различните интериорни решения. Гледайте на тези стилове като отправна точка, а не като крайна цел. Важно е да се чувствате свободни да смесвате нетрадиционни елементи, за да създадете по-лично и запомнящо се пространство.
Сега знаете ли как сте обзавели дома си?
Ако търсите идеи за преобразяване на дворното пространство, ще ви дадем Идея в какво да превърнете градината си.
Снимков материал: Pexels