четвъртък, декември 5, 2024
Градина

Нашата градина и пчелите. 3 медоносни растения

Пчелите – неуморните работници на природата са незаменима част от нашата екосистема. Не трябва да се заблуждаваме, че те нямат нужда от здравословна и балансирана диета. В тази публикация, ще ви дадем малко информация за дребните обитатели на вашата градина и какви растителни видове предпочитат.

Какви пчели в града?

Разбира се, че в града има пчели. Все още, за наше щастие, тези важни и красиви насекоми се срещат в градски условия. Интересен факт е, че пчелите произвеждат повече мед именно в града. Причината е, че в селските райони и фермите се засаждат големи полета само с един вид култура. Докато в градовете, на същата площ може да бъде намерено по-голямо разнообразие от цветя.

За да допринесете за съхранение на медоносните пчели, не е нужно много. Необходимо е само да отделите кътче от градината си за техните любими цветя.

Преди да продължите с четенето

Знаем, че има все повече хора, алергични към отровата на тези създания и не насърчаваме да разположите цветната си градинка, в близост до местата за отдих. Винаги можете да използвате някое крайно кътче на двора и да допринесете за съхранението на пчелните семейства.

Обща информация за пчелите

Медоносните пчели живеят в колонии, а за изхранването си използват нектар и цветен прашец. Основното количество нектар използват, за да храна на своите ларви. Нектарът доставя въглехидрати на колонията, а цветният прашец е неин източник на протеин и мазнини. Опрашването, което пчелите извършват докато събират нектар, е напълно случайно действие, но то е жизненоважно за екосистемата и цялостно за живота на Земята.

Прашецът се събира в специално пригодени кошнички на краката на пчелите. Въоръжени са и с дълъг език, с който извличат нектар от растенията. Обратно в кошера прашецът и нектарът се поставят в пчелни клетки, където и биват преработени в крайни продукти. Голяма част от културите разчитат на пчелите, за своето опрашване. Когато засадите градина, пълна с местни цветя, помагате както на медоносните пчели, така и на други опрашители. Колкото повече храна има на разположение, толкова по-малко трябва да се конкурират опрашителните видове за нея.

Една градина, подходяща за опрашители, разполага с цъфтящи растения през по-голямата част от годината. Климатичните особености в нашата страна не позволяват да отглеждаме 12 месеца цветя на открито, но все пак се радваме на благоприятен климат през по-голямата част от годината.

Какви растения да отглеждаме

  1. Ехинацея

Наподобява маргаритка, но може да достигне метър височина. Това растение не е само красиво. Още в миналото са открити неговите лечебни качества. Сега можем да го използваме за аранжиране на своята градина, а заедно с това предоставяме храна на пчелите през целия ден. Смята се, че ехинацеята е любимо лакомство за опрашващите насекоми. Това растение е многогодишно и ще му се радвате не само за един сезон.

  1. Монарда

Цъфтящо декоративно растение, с прекрасни ярки багри. То е благоуханно и предпочитано от опрашващите видове. Монардата, освен красива е и полезна, защото съдържа полезни етерични масла. С едно такова растение ще привлечете не само пчелите, но и възхитените погледи на съседите.

  1. Лавандула

Няма как да не сте чували за лавандула. Характерен мирис, нежни лилави цветове и много полезни качества. Тази билка има много разновидности и приложения, но освен това е много подходяща за пчелите. Не си мислете, че можете да я срещнете само във лавандуловите полета. Тя е подходяща за отглеждане както в градината, така и в саксия. Много полезна за опрашващите видове и много красива за съзерцаване!

Всяко засадено растение не е за подценяване. То е малка частичка помощ на лутащите се насекоми в урбанизираните територии. Не подценявайте и красивите едногодишни цветя, които ще ви радват с красотата си и в същото време ще служат за храна на пчелите.

Надяваме се да сме ви убедили, че дори и 2-3 саксии на тесния балкон могат да помогнат на жужащите градски обитатели. А ако успеем да ви вдъхновим до толкова, че да се снабдите и с домашен кошер, то нашата мисия ще е преизпълнена. Това хоби е все по-разпространено и модернизирано, но ще бъде обект на обсъждане в друга наша публикация. 

Следете ни!

Снимков материал: Pexels

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *