Полезни съвети за поддръжка на градината
Не всеки би приел съвет за това как да се грижи за градината си. Ние обаче сме сигурни, че и най-скептичният потребител ще намери нещо полезно в тази статия. Не сме професионални градинари и не съветваме хора с големи растителни продукции да ни се доверят на сляпо. Наясно сме, че знаете повече от нас. Всички останали любители и райграс-ентусиасти могат да продължат с четенето.
Ще ви споделим няколко скромни съвета за поддръжка на градината:
Четене е нашият първи съвет.
Информирайте се. Искате да отглеждате и да се грижите за конкретно цвете. В името на горкото растение, научете как трябва да се гледа то. Направете си журнал/текстов файл и записвайте информацията, която ви е нужна. След като имате познанията, подгответе добре почвата си. Почвата е домът на растенията. Погрижете се новите ви тамагочита (референция, която само децата от 90те ще разберат) да имат правилно подбрана почва, светлина, влажност. Градината ще е красива, когато растенията са щастливи. Можете да прочетете и нашата статия с Необходими пособия и аксесоари за поддръжка на градина.
Събирайте си семена за следващата година.
Много от едногодишните растения могат да ви радват и следващия сезон, без да се налага да ги купувате. Проверете как и кога се събират семена от избраното цвете и си ги организирайте в пакетчета, според вид и цвят. На следващата година ще разполагате с чудесен набор от семена, които да отгледате с любов и вода… много вода. Ще се изумите като разберете колко много едногодишни цветя можете да отглеждате от семена. Петуниите, които изглеждат толкова красиво и всяка година си взимате по 10 саксии, защо да не опитате да си ги отгледате от семенце?
Пръскайте градинските площи срещу паразити.
Топлото време и влажността през пролетта, превръщат вашата райска градина в гостоприемен хабитат за летящи, пълзящи и подскачащи нашественици. Бълхите и кърлежите могат да са проблем, дори и да нямате домашен любимец. Превантивно пръскайте както тревните площи, така и останалата част на двора, срещу упоменатите гадинки. Не всички насекоми са ни врагове, пчелите и калинките само ги обичаме (от дистанция).
Има и разнообразни насекоми, които нападат цветята в градината ви. Попитайте в агроаптеката, дори понякога е полезно да занесете пострадалото растение за коректно лечение.
Организация
Организирайте градината си така, че да разполагате със сянка за вас, а растенията да са с подходящо, за тях, осветяване. Класическата сянка се създава чрез лозоподобни растения или дървета. Важно е преди да засадите грамадно дърво, по средата на двора си, преценете какво ще вирее около него и какви са ви другите алтернативи за сянка. Големите дървета обикновено разполагат и с масивна коренова система. Възможно е корените да предизвикат разместване, напукване, надигане на подовата настилката. Освен това, са много трудни за премахване в последствие.
Има много интересни и разнообразни растения, които са подходящи за сянка в двора, може да ги разгледате в тази публикация:
Увивни растения за сянка или декорация
Важно при организацията на градината е да обособите място за билки и подправки, или ги отглеждайте в големи саксии. Отделянето на билките ще ви помогне, да не се окажете с цяла градина от полудял джоджен (наказан в саксия! ).
Имате право да мечтаете за супер райграс!
Не се отказвайте от мечтата за идеален райграс. Може да коства много нерви, кутии семена и премахване на плевели, но с упоритост и информираност ще постигнете мечтаната тревна настилка. Ресурсите и материалите, които изисква този процес не са непосилни и скъпи. Разгледайте статията ни Съвети за поддръжка на райграс.
Питайте и търсете информация за поддръжка на градината
Не се срамувайте да питате. Попитайте в агроаптеката, питайте роднини, приятели, специалисти. Не обричайте растенията си на страдание! И все пак поддръжката на градина не трябва да ви плаши и да звучи нещо много страшно.
Надяваме се да сме ви били полезни и последвайки съветите ни, да имате най-хубавата градина.
Снимков материал: Pexels